تبلیغات
نسیم جنت - عملیات بیت المقدس
نسیم جنت
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 اردیبهشت 1390 توسط خادم المهدی | نظرات ()


دهم اردیبهشت سالروز عملیات بیت المقدس

 در تاریخ دهم اردیبهشت ماه 1361 شیرمردان اسلام پنجه در پنجه استکبار نهاده و پوزه اش را به خاک میمالند تا مشتی باشد بر دهان آنان که چشم طمع به خاک این کشور دوخته اند و کلاس درسی باشد برای آزادگان جهان اسلام.


شناسنامه عملیات

رمز عملیات: یا علی بن ابیطالب (ع).

اهداف عملیات: آزاد سازی خرمشهر، پادگان حمید، هویزه، جفیر و حسینیه، تامین مرز بین المللی.

منطقه عملیات: غرب رودخانه کارون، جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر.

مدت عملیات: 10/2 تا 3/3/1361 ، 25 روز طی چند مرحله.

سازمان عمل کننده: سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی.

شهیدان و مجروحان: حدود 600 شهید و 24000 مجروح.

نتایج: دستیابی به کلیه اهداف عملیات.

وسعت منطقه آزاد شده: 5380 کیلومتر مربع.

تلفات عراق: 16000 کشته و مجروح، 19000 اسیر.

انهدام تجهیزات دشمن: حدود 550 تانک و نفربر، 53 هواپیما، 50 خودرو، 3 هلی کوپتر و ...

غنائم: حدود 50 تانک و نفربر، 95000 عدد انواع مین، 30 قبضه توپ، 300 خودرو، دهها انبار مهمات و ...

 

 

اقدامات عراق قبل از عملیات بیت المقدس

دشمن پس از عملیات فتح المبین، بلافاصله تخریب مناطق مسکونی خرمشهر را آغاز کرد، به گونه ای که صدای انفجارهای مهیب به طور مکرر شنیده می شد.

احداث استحکامات در داخل شهر و نحوه تخریب و مین گذاری آن، با هدف ممانعت از ورود نیروهای اسلام به داخل شهر از شمال و شرق بود. ارتش دشمن در نظر داشت با ایجاد استحکامات و میدان های دید و تیر عالی و میدان های مین و سایر موانع، خرمشهر را به دژ مستحکم و غیر قابل نفوذی تبدیل نموده و به هر نحو ممکن از بازپس گیری آن جلوگیری کند.

بر اساس اسناد و مدارک قرارگاه کربلا، برآورد کلی استعداد دشمن در این منطقه، قبل از عملیات به شرح زیر بود:

نیروی پیاده: 36000 نفر.

نیروی رزمی: 41 گردان تانک (1435 دستگاه تانک).

نیروی مکانیزه: 38 گردان و 1330 دستگاه نفربر.

توپخانه: 530 قبضه توپ.

 

 

آمار نیروهای عمل کننده ایران

آمار نیروهای شرکت کننده بر حسب گردان: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی 85 تا 95 گردان پیاده که تا آغاز  عملیات به 100 گردان رسید و همچنین 12 گردان زرهی و مکانیزه (جمعا 112 گردان) و نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی با 24 گردان زرهی و مکانیزه و 21 گردان پیاده (جمعا نزدیک به 45 گردان).

استعداد نیروی هوایی و هوانیروز ارتش: 24 فروند هلی کوپتر کبری، 22 فروند هلی کوپتر 214، 16 فروند هلی کوپتر شنوک و 6 فروند هلی کوپتر 206.

 

 

در آستانه عملیات

جلسات، بررسی ها و مانور عملیات، همگی انجام شده بود.

قرارگاه کربلا با توجه به تحریکات دشمن در آستانه عملیات، بر حفظ آمادگی کامل برای آغاز عملیات تاکید کرد.

اندیشه های اعتقادی و فرهنگی حاکم بر فرماندهان عملیاتی موجب شده بود تا سیزدهم ماه رجب، روز میلاد مولای متقیان علی علیه السلام، به عنوان روز شروع عملیات انتخاب شود.

به همین منظور، رمز مقدس یا علی بن ابیطالب (ع) برای عملیات انتخاب گردید. جمع بندی اوضاع سیاسی منطقه و اوج گیری مسئله فلسطین، قرارگاه کربلا را به این نتیجه رساند که نام «بیت المقدس» را برای عملیات برگزیند.

انتخاب این نام و پیروزی محتمل رزمندگان، برای رژیم صهیونیستی به شدت شکننده و عکس العمل آنان کاملا قابل پیش بینی بود. با نزدیکی زمان عملیات، بزرگانی همچون آیت الله شهید صدوقی و آیت الله مشکینی (ره) وارد منطقه شده و در قرارگاه کربلا حضور یافتند.

با پایان یافتن روز و فرا رسیدن شب، شور زایدالوصفی در رزمندگان ایجاد شده بود.

 

آغاز عملیات

نهم اردیبهشت 1361، شب از نیمه گذشته بود. نیروها از ساعت ها قبل در محورهای مختلف از آمادگی لازم برخوردار بودند. در حالی که ساعت، گذشت 15 دقیقه از نیمه شب دهم اردیبهشت را نشان می داد آیاتی از سوره مبارکه فتح تلاوت شد و سرانجام در 30 دقیقه بامداد، فرمانده قرارگاه کربلا با قرائت رمز عملیات، فرمان آغلز یورش به دشمن را صادر کرد و بدین ترتیب عملیات سرنوشت ساز بیت المقدس آغاز گردید.

هدایت عملیات به همراه طنین دعای توسل، معنویت خاصی را بر قرارگاه مرکزی حاکم کرده بود. شهید صدوقی و آیت الله مشکینی(ره) نیز به طور جداگانه پیام هایی را به وسیله بی سیم خطاب به رزمندگان قرائت کردند.

اولین خبر درگیری، از چهارمین محور قرارگاه فتح به قرارگاه کربلا رسید. یگانهای فتح 4 در ساعت 55 بامداد با دشمن درگیر شده بودند و این اولین درگیری بود.

 

 

مرحله اول عملیات

عملیات در بامداد 10/2/1361 با سه قرارگاه عملیاتی قدس، فتح و نصر به فرماندهی قرارگاه مرکزی کربلا آغاز شد و رزمندگان با عبور از کارون موفق شدند به جاده اهواز – خرمشهر دست یابند.

شواهد و قرائن حاکی از غافلگیری دشمن در این مرحله بود. طوری که پیشروی نیروهای قرارگاه فتح در دستیابی به جاده اهواز – خرمشهر به قدری سریع و غافلگیرانه صورت گرفت که بسیاری از خودروهای دشمن با اعلام ایست و توقف رزمندگان اسلام بلافاصله متوقف می شدند.

به طور کلی نیروهای خودی در این مرحله به سرعت توانستند تقریبا به اهداف مورد نظر دست یابند. پس از این دشمن اقدام به پاتک های سنگین در مواضع از دست رفته خود نمود.

صدام به نیروهای آماده پاتک چنین پیام داد: «کلیه نیروهایی که مواضع و استحکامات خود را از دست داده اند باید ظرف مدت امروز و امشب دوباره از دشمن پس بگیرند، در غیر اینصورت محاکمه انقلابی خواهند شد».

دشمن پس از پاتک توانست تانک های خود را به جاده برساند اما مقاومت و مقابله جانانه رزمندگان، ضمن در هم کوبیدن پاتک های دشمن باعث شد که استقرار دشمن روی جاده دوام نیاورد.

 

مرحله دوم عملیات

این مرحله در ساعت 22:30 تاریخ 16/2/1361 آغاز شد و هدف آن محاصره خرمشهر و رسیدن به مرز بین المللی بود. نیروهای قرارگاه فتح در همان ساعت های اول عملیات به جاده مرزی رسیدند. در این مرحله نیروهای دشمن در غرب جاده هواز – خرمشهر اقدام به عقب نشینی کردند. فرماندهی دشمن از این پس، بین دو امر تلاش برای حفظ خرمشهر یا حفظ بصره مردد مانده بود.

پس از مرحله دوم، ابتکار عمل به طور کامل در اختیار رزمندگان اسلام قرار گرفت و نیروها به راحتی پیشروی می کردند.

تعجیل دشمن در عقب نشینی به گونه ای بود که برخی از نیروهایش به علت خواب بودن در هنگام عقب نشینی و نبودن فرصت کافی برای اطلاع دادن به آنها، به اسارت در آمدند.

 

نتایج عملیات تا مرحله دوم

1. رسیدن به مرز بین المللی و پایان دادن به ماهها اشغال خاک جمهوری اسلامی.

2. تشدید محاصره خرمشهر و وادار نمودن دشمن به تخلیه تدریجی نیروهایش از داخل خرمشهر.

3. عقب نشینی لشکرهای 5 مکانیزه و 6 زرهی دشمن از هویزه، پادگان حمید و حومه اهواز.

4. آزاد شدن جاده اهواز – خرمشهر.

5. حل شدن بخشی از مشکلات عقبه نیروهای خودی که متکی به رودخانه کارون بودند، با بهره برداری از جاده اهواز – خرمشهر.

6. آزادسازی نزدیک به 5000 کیلومتر مربع از مناطق اشغالی و اسارت 9075 نفر از نیروهای دشمن، به همراه تعداد زیادی کشته و مجروح.

 

 

مرحله سوم عملیات

مرحله سوم در ساعت 22 تاریخ 19/2/1361 آغاز شد. در این مرحله حضور پر حجم دشمن در منطقه شلمچه از یک سو و از طرف دیگر خستگی شدید رزمندگان اسلام باعث شد تا نیروهای خودی نتوانند به اهداف تعیین شده دست یابند.

مجددا در 20/2/1361 رزمندگان برای آزادی خرمشهر به دشمن حمله ور شدند، اما تعجیل در عملیات که موجب ناقص ماندن شناسایی های لازم و به روز کشیده شدن درگیری ها شده بود، باعث شد نتایج مطلوب حاصل نشود.

در عین حال نیروها پس از پیشروی، در 3 کیلومتری شلمچه استقرار یافتند.

 

مرحله چهارم عملیات

این مرحله با هدف محاصره و آزادسازی کامل خرمشهر در ساعت 22:30 مورخ 1/3/1361 آغاز شد. یگانهای قرارگاه فتح، دشمن را در پلیس راه خرمشهر منهدم نمود.

قرارگاه فجر توانست پل نور را تصرف کند. نیروگاه قرارگاه نصر نیز در امتداد مرز پیشروی کردند و با پاکسازی و انهدام دشمن، به سمت جنوب به حرکت درآمدند. بدین ترتیب خرمشهر محاصره کامل شد، اما نیروهای دشمن کماکان مقاومت میکردند.

در یکی از اسناد به دست آمده از سنگرهای دشمن در خرمشهر آمده است: «دفاع از محمره (خرمشهر) نگهبانی از پیروزی است، دفاع از محمره شرافت آزادگان عراقی را به همراه خواهد داشت، دفاع از محمره، نابودی دشمن فارسی را تامین میکند»

روز 2/3/1361 حلقه محاصره تنگ تر شد و بخشی از نیروهای دشمن اسیر شدند.

نیروهای دشمن با هر وسیله ممکن اقدام به عبور از رودخانه اروند برای فرار میکردند، برخی غرق می شدند و برخی هم به انتظار بودند.

 

خرمشهر آراد شد

رزمندگان اسلام در تاریخ 3/3/1361 برخلاف تصور دشمن که از دروازه های شرقی و شمالی و جنوبی در کمین آنها بود، از دروازه های غربی (از همان جایی که دشمن وارد خرمشهر شده بود) شهر را آزاد و نیروهای دشمن را منهدم و بسیاری از آنان را به اسارت در آوردند.

بدین ترتیب خرمشهر بعد از 575 روز اشغال، به طور کامل از لوث وجود اشغالگران پاکسازی شد.

رزمندگان اسلام در اولین اقدام خود پس از آزادسازی شهر، نماز شکر را در مسجد جامع خرمشهر به جای آوردند.

اعلام خبر آزاد سازی خرمشهر در ساعت 14 از صدای جمهوری اسلامی، مردم ایران را غرق در شادی و سرور نمود و آنان با حضور در خیابانها، به برپایی جشن و شادی پرداختند.

 

عکس العمل های الهی امام (ره)

وقتی خبر سقوط خرمشهر در آغاز تهاجم رژیم بعثی به ایشان رسید، آن بزرگوار که آماده برای اقامه نماز و در آستانه تکبیره الاحرام بودند، فرمودند: «جنگ است دیگر» و با گفتن الله و اکبر، نماز را شروع نمودند.

و نیز زمانی که در آستانه آزاد سازی خرمشهر، یکی از فرماندهان به محضر ایشان رفته بود، امام فرموده بودند: «آیا خرمشهر را می توانید بگیرید؟» پاسخ داده شده بود: «بله»، امام فرموده بودند: «الحمدالله»، سپس دعا کرده و فرمودند: «ما باید به خدا توکل کنیم».

پس از فتح خرمشهر نیز آن جمله تاریخی خود را فرموده بودند که: «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

در تمامی این برخوردها، توجه به حضرت حق و پروردگار دیده می شود و این راهی است که انبیاء و اولیای الهی همه به دنبال آن بودند و برای رسیدن به آن سر از پا نمی شناختند.
برچسب ها: دفاع مقدس، عملیاتها، عملیات بیت المقدس،
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : 17526 نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ