تبلیغات
نسیم جنت - برکات زیارت شهدا
نسیم جنت
نوشته شده در تاریخ جمعه 1 مهر 1390 توسط خادم المهدی | نظرات ()


برای گفتن حرفم راه دوری  نمی روم. از همین جمعه شروع می کنم ، همین جمعه که کوه می روی. یا نه! از طول هفته که دورن شهر عبور و مرور می کردی تا با عجله به محل کار یا دانشگاهت برسی.

در شلوغی شهر، کنار همین ترافیک سنگین، در حضور همین روز مرگی ها، نزدیک خانه ات، محل کارت و یا داخل دانشگاهت حتی اگر چشم سرت را هم باز کنی کفایت می کند تا ستاره بارانی، از قبور شهدای گمنام جلوی دیدگانت به تلالو بنشیند.

خیلی از ما حتی روزانه از کنار این منابع رحمت الهی گذر می کنیم ولی یا بی توجهیم، یا صلواتی نثار روان پاکشان می کنیم و یا با دلسوزی، که این ها جوانیشان و آرزوهایشان را گذاشتند و اکنون دستشان از دنیا کوتاه است و ما بهره مند از نعمت های دنیا، فاتحه ای می خوانیم.

و چه خوش گفت سید شهیدان اهل قلم "پندار ما این است که ما مانده ایم و شهدا رفته اند، اما حقیقت آن است که زمان ما را با خود برده است و شهدا مانده اند".

آیا تا به حال به آثار و برکات حضور این قبور نورانی در میان روزمرگی خود اندیشیده ایم؟

اصلا چرا باید بر سر مزار شهدا رفت ؟ فقط برای آن که به یادشان باشیم؟

برای آنکه بگوییم ما درک می کنیم، شما برای راحتی ما رفته اید؟ برای آزادی وطن رفته اید؟

این ها درست، ولی زیارت قبور شهدا بیشتر از اینکه تسلی خاطر باشد فواید زیادی برای خودمان دارد. برای درک این فواید، تمسک به مکتب اهل بیت علیهم السلام و بهره مندی از سخنان ایشان هر چند کم، بهترین یاری دهنده ی ما خواهد بود.

 

اهل بیت و زیارت قبور شهدا:

«زیارت قبر پیامبر خدا (ص) و زیارت قبر شهیدان و زیارت قبر امام حسین (ع) برابر است با یک حج مقبول همراه رسول خدا (ص)» (امام صادق علیه السلام / وسائل الشیعة، ج 10، ص 278). .

در مورد سیره رسول خدا (صلى الله علیه وآله) در زیارت قبور شهدا، طلحة بن عبدالله نقل کرده است:

«همراه پیامبرخدا(صلى الله علیه وآله) از شهر خارج شدیم، وقتى که به مزار شهدا رسیدیم، آن حضرت فرمود: این قبور آرامگاه برادران ماست و بعد به زیارت شهدا مشغول شد» (بیهقى، سنن کبرى، ج5 ، ص249). .

«حضرت فاطمه (علیها السلام) پس از وفات پیامبر، هفتاد و پنج روز بیشر زنده نبود و در این مدت، خندان و خوشحال دیده نشد. هر هفته، روزهاى شنبه، دوشنبه و پنجشنبه به زیارت قبر شهیدان اُحد مى آمد. سپس قبر عمویش حمزه را زیارت مى کرد و در آنجا نماز مى خواند و اشک می ریخت. و برایش رحمت مى طلبید و از خدا براى او آمرزش مى خواست» (امام صادق علیه السلام / وسائل الشیعه، ج 10، ص 279 ، کافى، ج6، ص561). .

«هر کس که نتواند به زیارت قبر ما (امامان) بیاید، پس قبر برادران صالح و شایسته ما را زیارت کند» (امام صادق علیه السلام  / بحار الانوار، ج 74، ص 311). .

«برای خدا به دیدن اهل طاعت او بروید و هدایت را از اهل ولایت او بگیرید» (امام علی علیه السلام  / غرر الحکم، ح 1، ص 5491). .

با توجه به آنکه شهیدان جزو شیعیان صالح خداوند محسوب می شوند، حضرت امام کاظم علیه السلام می فرمایند:

«کسی که نمی تواند به زیارت ما اهل بیت بیاید پس به زیارت قبور شیعیان صالح ما برود که در این صورت ثواب زیارت ما به او تعلق می گیرد» (محمد حسین الحسینی الجلالی، مزارات اهل البیت و تاریخ ها، ص 15). .

« ... سوگند به آنکه جانم در دست اوست هیچ کس بر شهدا سلام نمی کند مگر اینکه شهیدان سلام آنان را پاسخ می دهند» (حضرت رسول اکرم صلوات الله علیه و آله  / مکی قاسم البغدادی، تأصیل لا استئصال، ج4، ص80). .

و ...

در مقام زیارت شهدا، این هایی که پیامبر اسلام برادر خود خطابشان می کند کافی است با استناد به سخن گوهربار ختم رسل بگوییم: اگر دل های خود را معطر به یاد شهدا می کنیم و سلامی روانه ی آستان آن بزرگواران کردیم، بدانیم که این از بزرگترین عنایات شهدا است. در واقع قبل از اینکه ما به یاد آن ها باشیم، آنان یادی از ما کرده اند که ما در جواب سلامشان می گوییم.

 

السلام علیکم ایها الشهداء و رحمة الله و برکاتة
برچسب ها: دفاع مقدس، شهدا، برکات زیارت شهدا،
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : 17526 نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ