تبلیغات
نسیم جنت - ظهور
نسیم جنت
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 26 تیر 1390 توسط خادم المهدی | نظرات ()


آزمون یاران حضرت

همه انبیاء ومصلحان الهى، هسته هاى اصلى نهضت خویش را با آزمایش برگزیده اند، چراكه راه دشوار است و آمیخته با رنج ها، وبدون داشتن یارانى آبدیده، سرد وگرم چشیده، فداكار و وفادار، نمى توان خطركرد.


طالوت، كه در روایات، یاران مهدى به یاران او تشبیه شده اند، (1) در نبرد با جالوت، لشكریانش را با تشنگى آزمود. تن پروران و ناشكیبایان نظم را بر هم زدند، حریصانه به آب افتادند، ولى صبور مردان از آن، لب تر نكردند.

از این راه، روشن شد كه گروه نخست، ارزش و توان همراهى با طالوت را ندارند وسرانجام، در رویارویى با سپاه دشمن، وحشت آنان را فرا گرفت و از جنگیدن باز ماندند ولى گروه دوم كه ایمان فكری و بصیرت واقعى داشتند، همه پیروزى را در اختیار خدا دیدند و صبورانه مقاومت ورزیدند.

یاران مهدى (ع) نیز براى رسیدن به درجه شایستگى همراهى، از قربال هاى گوناگون گذر داده می شوند و پس از پیمودن مراحل دشوار، به قله رفیع نصرت بالا می روند.

پاره اى آزمایش ها پیش از قیام صورت می گیرد و پاره اى پس از آن طولانى شدن غیبت، فتنه ها، فریبندگى ها، افكار باطل، جاه و مقام، جلوه فروشان، محراب داران، دین به دنیا فروشان، عالِم نمایان و... بسیارى از منتظران را از راه باز می دارند.

به میزان درجات ایمان و گذر از آزمون ها، منتظران متمایز می شوند و به میزان مایه هاى ایمانى، در یارى امام بر یكدیگر پیشى می جویند.

به فرموده امام صادق (ع) در وقت ظهور، برخى یاران، شب در بستر ناپدید می شوند و فرداى آن در مکه اند و گروهى روز در آسمان راه می سپارند. گفتم: فدایت شوم كدام یک ایمانشان بیشتر است؟ فرمود: آن كه در آسمان حركت می كند. (2)

پس از گرد آمدن نیروها، آزمون ها سخت تر می شود. امام با آزمون هاى جسمى وروانى، باورها را به آزمایش می گذارد. از جمله، همانند طالوت كه سپاهیانش را با تشنگى آزمود، یاران امام نیز با تشنگى امتحان خواهند شد. (3)

فراتر از آن، امام بى پروا به باورهاى خرافى و عوامانه حمله می برد و معارف به دور از دسترس و پوشانده شده در غبار فراموشى را آشكار می سازد. در این تكان هاى فكرى، صاحبان بصیرت و معرفت، تزلزلى به خود راه نداده واستوار بر جاى می مانند، ولى آنان كه در باورهاى خود ناخالصى دارند و اندیشه را از سرچشمه نگرفته اند و در حقانیت امام تردید كرده اند، از پیرامون حضرت پراكنده می شوند. (4)

هنگام سخنرانى امام در مسجد كوفه و تخریب دیوار مسجد پیامبر، تفاوت هاى فكرى و بینش همراهان به بوته آزمایش در می آید و درجه و رتبه یاران درپیروی فرامین امام ارزیابى می شود. (5)

 

پاورقی

1. غیبة نعمانى ص 316

2. بحار الانوارج 52، ص 356

3. غیبة نعمانى ص 316

4. چشم به راه مهدى ص 371

5. بحا رالا نوار ج 52، ص 386
برچسب ها: مهدویت، ظهور، آزمون یاران حضرت، آزمون،
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : 17526 نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ