تبلیغات
نسیم جنت - ظهور
نسیم جنت
نوشته شده در تاریخ شنبه 25 تیر 1390 توسط خادم المهدی | نظرات ()


زمینه سازان ظهور

انقلاب حضرت مهدى(عج) هم چون دیگر انقلاب ها، بدون مقدمه و زمینه سازى به وجود نمى آید، بلكه در آستانه ظهور، حركت هایى پا مى گیرد و زمینه را براى ظهور آن حضرت فراهم مى آورد.

بخش عمده اى از روایاتى كه درباره رویدادهاى پیش از ظهور و یاران حضرت مهدى(عج) آمده است، درباره ایران و ایرانیان است كه با تعبیرات گوناگونى مانند: اهل فارس، عجم، اهل خراسان، اهل قم، اهل طالقان، اهل رى و... بیان شده است.

با بررسى مجموع این روایات به این نتیجه مى رسیم كه دركشور ایران، پیش از ظهور، نظامى الهى و مدافع ائمه معصومین(ع) برپا مى گردد كه مورد نظر امام زمان (ع) است و نیز مردم ایران، نقش عمده اى در قیام آن حضرت دارند (1) رسول خدا(ص) مى فرماید: مردمى از مشرق زمین قیام مى كنند و زمینه را براى قیام حضرت مهدى (عج) فراهم مى سازند. (2) و مى فرماید: پرچم هاى سیاهى از سمت مشرق خواهد آمد كه دل هاى آنان همانند پاره هاى آهن است پس هركس از حركت آنان آگاهى یافت، به سوى آنان برود و با آنان بیعت كند هر چند لازم باشد كه بر روى یخ حركت کند(3)

امام باقر(ع) مى فرماید: گویا قومى را مى بینم كه در مشرق قیام كرده اند و حق را مى طلبند، ولى حق را به آنان نمى دهند. بار دیگر طلب مى كنند ولى باز به آنان واگذار نمى كنند. در این حالت، شمشیرها را از نیام كشیده، بر شانه مى گذارند كه در این هنگام، دشمن خواسته آنان را مى پذیرد، ولى آنان نمى پذیرند و قیام مى كنند و حق را واگذار نمى كنند، مگر به صاحب امر. كشتگان آنان شهیدند و اگر من آنان را درك مى كردم، خودم را براى صاحب این امر آماده مى كردم. (4)

در این روایات، به روشنى از برپایى قیام ها و انقلاب هابى در آستانه ظهور حضرت مهدى (عج) خبر داده شده است. همه روایات بر این نكته اتفاق دارند كه پیش از ظهور مهدى (عج) حكومتى به رهبرى یكى از صالحان، كه گمان مى رود از فرزندان پیامبر(ص) هم باشد، در ناحیه مشرق تشكیل مى گردد و زمینه ظهور را مهیا مى سازد و این حكومت، تا ظاهر شدن حضرت مهدى (عج) و تسلیم آن به حضرت ادامه مى یابد. بر همین اساس، برخى تشكیل دولت شیعى مذهب صفویه راكه پس از قرن ها استیلاى حاكمان مستبد و متعصب عامى مذهب، روى كار آمد، همان دولتى دانسته اند كه در روایات، از جمله زمینه سازان حكومت مهدى (عج) به شمارآمده است. (5)

در زمان ما نیز، برخى با استناد به ویژگى هایى كه در روایات آمده، انقلاب اسلامى ایران را كه در سال 1357 هـ.ش به رهبرى امام خمینى(ره) به پیروزى رسید، همان دولتى دانسته اند كه زمینه را براى ظهور و قیام مهدى(عج) آماده مى كند. در هر صورت، گر چه قرائن فراوانى این احتمال را قوت مى بخشد، ولى دلیل قطعى كه ثابت كند منظور از حكومت زمینه ساز، انقلاب اسلامى به رهبرى امام خمینى(ره) است، در دست نیست. (6)

 

پاورقی:

(1) چشم اندازى به حكومت مهدى (ع) نجم الدین طبسى، ص 58.

(2) بحارالانوارج 51 ص 187 ثبات الهداة ج 3، ص 599 کشف الغمه، ج 3 ص 268.

(3) عقد الدرر، ص 129 ینابیع المودة، ص 491 بحارالانوار ج 51، ص 84.

(4) بحارالانوار ج 52 ص 43 غیبة نعمانى ص 373.

(5) بحارالانوار ج 52، ص 243.

(6) برترین هاى فرهنگ مهدویت در مطبوعات، ص 248.

 
برچسب ها: مهدویت، ظهور، رمینه سازان ظهور،
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : 17526 نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ