تبلیغات
نسیم جنت - آداب عزاداری اباعبدالله الحسین علیه السلام
نسیم جنت
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 16 آذر 1389 توسط خادم المهدی | نظرات ()


1- سیاهپوشی:

از نظر فقهی پوشیدن لباس سیاه مکروه است ولی در عزاداری امام حسین (علیه السلام) و ائمه معصومین (علیهم السلام) استثناء شده است زیرا این کار نشانه حزن و اندوه و نمودار شعائر و حماسه ها است.

2- تسلیت گویی:

اصل تسلیت گفتن در شرایط مصیبت و اندوهی که بر کسی وارد شده در اسلام مستحب است.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم): هرکس مصیبت دیده ای را تسلیت گوید، پاداشی همانند او دارد (سفینةالبحار، ج2، ص 188). .

امام باقر (علیه السلام): وقتی شیعیان به هم می رسند در مصیبت ابا عبدالله (علیه السلام) این جمله را تکرار نمایند: «اَعظَمَ اللهُ اُجُورَنا بمُصابنا بالحُسَین (علیه السلام) وَ جَعَلَنا وَ اِیاکُم مِنَ الطالبینَ بثاره مع وَلیهِ الاِمام المَهدی مِن الِ مُحَمَدٍ علیهمُ السَلامُ». .

خداوند اجر ما را به سوگواری و عزاداری بر امام حسین (علیه السلام) بیفزاید و ما و شما را از خونخواهان او همراه با ولی خود امام مهدی از آل محمد (علیهم السلام) قرار بدهد (مستدرک الوسایل،ج2،ص 216). .

3- تعطیلی کار در روز عاشورا:

امام صادق (علیه السلام): کسی که روز عاشورا را تعطیل کند، یعنی عقب کسب و کارش نرود و به کوری چشم بنی امیه که روز عاشورا را متبرک می دانستند، اگر کسی برای معیشت روزانه اش هم فعالیتی نکند، خداوند حوائج دنیا و آخرتش را بر آورد و کسی که روز عاشورا روز حزن و اندوه او باشد، در عوض فردای قیامت که برای همه روز هول و ترس است برای او روز شادی خواهد بود (امالی شیخ صدوق ، ص 129). .

4- زیارت و زیارت خوانی:

علقمة بن حضرمی از امام باقر (علیه السلام) در خواست نمود که مرا دعایی تعلیم بفرما که از راه نزدیک یا دور و از خانه ام در این روز (روز عاشورا) بخوانم.

امام فرمودند: ای علقمه! هرگاه خواستی (دعا بخوانی) دو رکعت نماز بخوان، بعد از آن این زیارت (عاشورا) را بخوان.

پس اگر تو این زیارت را بخوانی، دعا کرده ای به آنچه که ملائکه برای زائر حسین (علیه السلام) دعا می کنند و خداوند صد هزار هزار درجه برای تو بنویسد و مثل کسی هستی که با حسین (علیه السلام) شهید شده باشد تا مشارکت کنی ایشان را در درجات ایشان و شناخته نشوی مگر در جمله شهیدانی که شهید شده اند با آن حضرت و نوشته شود برای تو ثواب زیارت هر پیغمبری و رسولی و ثواب زیارت هر که زیارت کرده حسین (علیه السلام) را از روزی که شهید شده است (مصباح المتهجد ، ص 714). .

·         اگر می توانید زیارت عاشورای معروفه را با صد لعن و صد سلام بخوانید و اگر وقت ندارید "برای صد لعن و صد سلام" زیارت عاشورای غیر معروفه را که در اجر و ثواب با زیارت معروفه یکسان است، هر روز بخوانید. (هر دو زیارت را میتوان در مفاتیح الجنان یافت(. .

5- تباکی و گریستن:

در حدیث قدسی آمده که خداوند به حضرت موسی (علیه السلام) فرموند: ای موسی، هر یک از بندگانم در زمان شهادت فرزند مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) (روز عاشورا) گریه کند یا حالت گریه به خود بگیرد و بر مصیبت سبط پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) تعزیت گوید همواره در بهشت خواهد بود (مستدرک سفینه البحار، ج7، ص 235). .

6- برگزاری مجالس عزاداری:

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: مجلس گرفتن شما را من دوست می دارم. در مجالس خود « امر ما را» زنده بدارید. خداوند رحمت کند کسی که امر ما را زنده بدارد (سایل الشیعه، ج10، ص 235). .

7- نماز جماعت ظهر عاشورا:

سید الشهداء و یاران با وفای او همه کشته راه نماز شدند، از این رو در زیار ت مطلقه امام حسین خطاب به امام می گوییم: اشهد انک قد اقمت الصلاة و اتیت الزکاة و امرت بالمعروف و نهیت عن المنکر.

8- تحمل اندکی سختی:

باید مقدارى از لذائذ زندگى را كه از خوردن و نوشیدن و حتّى خوابیدن و گفتن بدست مى‏آید ترك نموده (مگر آن كه لازم باشد) و دیدار با برادران دینى را ترك كرده و آن روز را روز گریه و اندوه خود قرار دهد و مانند كسى باشند كه پدر یا فرزند خود را از دست داده است.

امام صادق (علیه السلام): در روز (عاشورا) از کارهای لذتبخش دوری شود و آداب و سنن سوگواری بر پا گردد و تا زوال خورشید از خوردن و آشامیدن خودداری شود و بعد از آن همان غذایی خورده شود که سوگوارن میخورند (میزان الحکمه ، ج8 ، ص 3783). .

(یکی از علما می فرمودند: از روز 7 محرم که آب را بر امام حسین (علیه السلام) بستند تا روز عاشورا سعی کنید آب نیاشامید، نوشیدنی های دیگر بیاشامید ولی به احترام آقا و اهل بیتش آب نیاشامید). .

9- رعایت اخلاص:

عزاداری را بخاطر رسم و عادت انجام نداده و سعى كنیم این كارها را با نیتى خالص و براى رضاى خدا انجام داده و در خلوص خود نیز صادق باشیم، زیرا كار كوچكى كه با نیت خالصانه و صادقانه همراه باشد بهتر از كارهاى زیادى است كه خلوص و صداقت در آن نباشد ، حتى اگر چندین هزار برابر باشد.

(این مطلب بخوبى از عبادتهاى حضرت آدم (علیه السّلام) و شیطان فهمیده مى‏شود، زیرا عبادتهاى چندین هزار ساله شیطان او را از جاودانگى در آتش نجات نداد ولى یك توبه حضرت آدم علیه السّلام باعث بخشش خطا و برگزیدن او شد). .

(در هنگام انجام اعمال نیز باید مواظب باشد كه ریاء و دوستی ِ ستایش مردم در نیت او وارد نشود). .

10- زیارت تسلیت:

در آخر روز عاشورا زیارت تسلیت را بخواند و روز عاشورا را با توسلى اصلاح حال و پذیرش عزادارى را " از خداوند " خواسته و از كوتاهى خود معذرت بخواهد.

 
برچسب ها: امام حسین، عاشورا، کربلا، آداب عزاداری، عزاداری،
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : 17526 نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.

ابزار وبمستر

عکس

دانلود

قالب وبلاگ